BURSA
ORHANELİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ
ÇÖP TURŞUNU KUR SAKSINI YEŞERT PROJESİ
Projemiz ilçemiz İbrahim Hüsniye Ortaokulu müdür yardımcısı Halime AKSU tarafından yürütücülüğünü yaptığı yine aynı okuldan Yelda GÜLTEKİN, Kadri Uğur Ortaokulu öğretmenleri Mehtap USLU, Yakup YILMAZ ,Nilüfer ASLANTEKİN, Erenler Ortaokulu Nagihan YEŞİL öğretmenlerimizin ortak oldukları bir projedir. Mutfaktaki organik atıkları kullanarak, çocukların toprak ve ekosistem arasında bir bağlantı kurmak ve çocukların çevre üzerinde pozitif bir etki bırakabileceklerini hissetmelerini sağlamak amaçtır. Şehirde yaşayan bir kişi günde yaklaşık 1,5 kg çöp çıkarıyor. Evlerden çıkan katı atıklardaki organik madde miktarı yüzde 50-60.Bunlar geri kazandırılmadığı sürece çöp olup gidiyor. Öğrencilerimizde farkındalık oluşturmak ve çevrelerini de bu zincirin bir halkasına dahil etmek için evlerindeki organik mutfak atıklarını ayrıştırıp, organik gübreler elde ederek, okul alanımızda saksılarda kendi bitkilerini yetiştirmelerini sağlamak projemizin amacıdır.![ÇÖP TURŞUNU KUR SAKSINI YEŞERT PROJESİ](/meb_iys_dosyalar/2022_05/09134435_5.jpg)