BURSA ORHANELİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Mehmet TAYIR´ın Öğretmenler Günü Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Mehmet TAYIR´ın Öğretmenler Günü Mesajı

ilçemiz eğitimine yön veren Değerli Öğretmen Arkadaşlarım

Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Yeryüzündeki bütün toplumların en başta gelen ortak dileği, "daha mutlu, daha aydınlık bir geleceğe kavuşmaktır. Toplumların bu amaca ulaşabilmesi için tek yolu "eğitim”dir. Eğitim denilince de akla ilk gelen öğretmendir. Öğretmen, doğan güneşe benzer, etrafını aydınlatarak karanlıklara meydan okur. Öğretmen bir bahar güneşi gibidir. Nasıl can verirse güneş, havaya, suya, toprağa.  Öğretmen de öyle can verir  topluma.

Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal, gaye ve bir hizmet mesleğidir. Toprak altına atılan bir tohumun, onlarca tohum verebilmesi için kendisini feda etmesi gibi, bir öğretmen de hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna adayabilmelidir.

Bir insanı kurtarmanın, bir âlemi kurtarmak kadar önemli olduğu çok iyi bilinmelidir. Çünkü iyi eğitilen bir insan, huzurlu bir toplum ve mutlu bir gelecek demektir. Başağın yetişmesine engel, zararlı otlar değil; çiftçinin ihmalidir. Bunun için muhatabı insan olan öğretmenlerin, yapacağı bir hatanın telafisi yoktur.

Sevgi dolu bir öğretmen ışık demektir. Öğrenciler onu arar, onu sorar. Kelebeklerin ışığa koştuğu gibi, çocuk yürekler, genç kalpler sevgiye koşar. Bunun için sevgiyi sunanın, sevgiyi hak etmesi gerekir. Unutmayınız ki en çok sevilen öğretmen, en çok seven öğretmendir. Evet en çok sevilen öğretmen, en çok seven öğretmendir.

             Bir öğretmen için sınıftaki her öğrenci birer gelecektir. Her öğrencisi umut çiçeğidir ülkesinin geleceğine ektiği. Belki hepsi birer doktor, mühendis, öğretmen olamayacaklar ama, iyi bir insan, vefalı bir dost, yardımsever bir vatandaş, vatanını milletini sevip ona hizmet edecek birer birey olacaklardır. Öğretmenin canına can katan işte bu idealdir. Her öğretmen bu idealin peşinde yaz kış demeden koşmaktadır. Bu uğurda kimisi şehit olmakta, kimisi de hayatını kaybetmektedir.

Millet Mektepleri´nin açılışı ve Atatürk´ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım günü, 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Bugünün amacı; tüm öğretmenlerimizin hizmetlerine karşılık, unutulmadıklarını göstermek,  moral ve motivasyonu artırmak ve meslekî dayanışmayı canlı tutmaktır.

İşte bu duygularla şehit olan ve hayatını kaybeden öğretmenlerimize Allah’tan rahmet diliyor, hasta olanlara acil şifalar diliyor, emekli olanlara  huzurlu ve uzun bir hayat geçirmelerini diliyor, görevde olanlara da çalışma azmi ve heyecanını yüksek tutarak başarılı bir mesleki yaşam diliyorum.

 

Tüm  öğretmenlerimizin, öğretmenler gününü kutlar, saygılar sunarım.

Kütahya Zafer Cad.Hükümet Konaği Yanı No14 ORHANELİ / BURSA - 02248171019 02248171925

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.